niedziela, 20 październik 2019

Sierpień

Miesiąc ten, podobnie jak poprzedni, przynosi czeste opady połączone z gwałtownymi burzami. Średnio w sierpniu spada 67,5 mm deszczu.

W świecie roślin to czas dojrzewania owoców. Na polanach owocują maliny i jeżyny, a na łąkach, po ostatnich późnych koszeniach, pośród niskiej darni, doskonałe warunki do rozwoju znajdują półpasożytnicze świetliki i szelężniki. Rośliny te samodzielnie asymilują i wytwarzają substancje pokarmowe, jednak wodę z solami mineralnymi pobierają z korzeni innych roślin, najczęściej traw łąkowych. Innym półpasożytem zakwitającym na łąkach jest niezwykle rzadki gnidosz królewski. Ta niezwykła roślina z przyziemną rozetą charakterystycznych, mocno karbowanych liści, może osiągać nawet 1m wysokości, a łodyga zakończona jest gronem dużych, żółtych, wargowych kwiatów z niewielkim czerwonym przebarwieniem na dolnej wardze.

 
Trznadel 

Na kwiatach goryczek w tym czasie składają jaja samice modraszka alkona, a na kwiatach krwiściąga samice modraszków: telejusa i nasitusa. Po kilku dniach z jaj wylęgają się malutkie larwy motyli i przez okres ok. 2 tygodni żerują w kwiatach tych roślin. Po tym czasie wypadają z kwiatów na ziemię i tam, dzięki specialnym substancjom zapachowym, udają larwy mrówek łąkowych. Mrówki, myśląc, że to ich zguba, zanoszą larwy do swoich mrowisk. Tutaj przez całą zimę larwy motyli odżywiają się larwami i poczwarkami mrówek. Mrowisko opuszczają dopiero w lipcu następnego roku.

W sierpniu głośne stają się pasikoniki i inne duże szarańczaki. Dźwięki, jakie wydają samce, słyszane są często na znacznej odległości. Samce pasikoników wydają dźwięki przez pocieranie przednich części skrzydeł. 


Żurawie 

Pod koniec sierpnia bociany, czaple i jaskółki zbierają się w stada i „sejmikują” przed odlotem. Bociany tworzą wówczas duże stada, po kilkadziesiąt osobników i przebywają na łąkach i pastwiskach, intensywnie żerując i zbierając siły na długą wędrówkę do Afryki. Natomiast jaskółki zbierają się wieczorami w kilkutysięczne stada i zapadają w trzcinowiska. Odlatują w tym czasie krętogłowy, zaganiacze, pokrzewki, muchołówki, kukułki, wilgi i gąsiorki. Ptaki przestają śpiewać. Prawie wszystkie zakończyły już lęgi.

Legną się młode jaszczurki zwinki, padalce, żmije zygzakowate i zaskrońce. Pierwsze młode żółwiki opuszczają gniazdo i podążają w kierunku wody.

 
Wygrzewające się zaskrońce 

Po każdym deszczu następuje wysyp grzybów. Można spotkać wszystkie gatunki, jakie do tej pory pojawiały się sporadycznie.

Owocuje borówka brzusznica, krzewinka występująca w borach suchych i świeżych. Jej owocem jest czerwona, kwaśna, kulista i błyszcząca jagoda. Na polanach i obrzeżach lasów dojrzewają owoce jeżyny fałdowanej. Jej czarne, błyszczące owoce są smaczne i zawierają dużo witaminy C.