niedziela, 20 październik 2019

Marzec

W marcu średnie temperatury kształtują się już powyżej zera. W drzewach pełną parą ruszają soki gromadząc się tuż pod korą, w tkance zwanej łykiem. Zakwitają leszczyny, rozsypując żółty pyłek. Pękają łuski okrywające kwiatostany wierzb. Wtedy możemy cieszyć się pierwszymi baziami.

W lasach grądowych w okresie przedwiośnia zakwitają niebieskie kwiaty przylaszczek. Las wydaje się wtedy patrzeć na nas setkami niebieskich oczu. W tym samym czasie zakwita jkosmatka orzęsiona, a w ściółce chowa swoje brązowe kwiaty zimozielony kopytnik zwyczajny. Jego kwiaty, ukryte pod zeszłorocznymi liśćmi, zapylają ślimaki i mrówki. Te ostatnie później przyczyniają się też do rozsiewania brudnobiałych łat śniegu, zobaczyć można różowe kwiaty wawrzynka wilczełyko, wyrastające wprost ze zdrewniałych pędów tego niewielkiego krzewu. Zjawisko to nosi nazwę kauliflorii.

Na obrzeżach zalanych wodą olsów kępowo – dolinkowych kwitną płaty śledziennicy skrętolistnej. W takich bardzo wilgotnych miejscach, na martwych gałęziach drzew liściastych, pojawiają siępiękne, przypominające czerwone pucharki, owocniki grZyba zwanego czarką szkarłatną.

Na torfowiskach już często pozbawionych okrywy śniegowej, ale zamarźniętych, wegetacja jeszcze się nie zaczyna. Pośród odsłoniętych mchów i zimozielonych drobnych listeczków żurawiny można dojrzeć czerwone, zeszłoroczne owoce, nadal zasobne w duże ilości witaminy C. Są one teraz smaczniejsze, bo pozbawione charakterystycznego gorzkiego posmaku.

W marcu zwiększa się aktywność zwierząt. Zaczynają się wiosenne przeloty ptaków migrujących na swe lęgowiska z zimowisk w Afryce oraz zachodniej i południowej Europie. W lasach słychać już radosne dzwonienie sikor: bogatki i modraszki. Na obrzeżach pól i zagajników rozpoczynają nieśmiało swoje trele trznadle. Samce odzywają się zwykle z wierzchołków drzew i krzewów. Rozbrzmiewają także pieśni godowe pierwszych zięb.. Natomiast na polach w słoneczny dzień słychać nieustanny świergot zajmujących rewiry lęgowe i tokujących skowronków.

Powstające na łąkach stałe i okresowe rozlewiska z wód roztopowych przyciągają płazy, które odbywają tu gody i składają skrzek. Najwcześniej ze wszystkich krajowych płazów, często już w pierwszej połowie marca, swoje gody rozpoczynają żaby trawne. Nieco później – żaby moczarowe. W tym okresie samce tego gatunku przybierają charakterystyczne niebieskie ubarwienie. Robi to niesamowite wrażenie, gdy na rozlewiskach w płytkich ciemnych wodach gromadzą się setki błyskających błękitem samców.