niedziela, 20 październik 2019

Maj

Obok niepodważalnych walorów przyrodniczych, region Parku szczyci się wielowiekową spuścizną kulturową. Ważnym jej składnikiem jest dawna architektura wiejska. Wsie "ulicówki", plecione płoty, żurawie nad studnią i przydrożne krzyże tworzą swoisty klimat.

     Z nastaniem maja zieleń jest już bardzo intensywna i wszędobylska, obficie zakwitają czaremchy, wypełniając las wonią swoich kwiatów. Rozkwitają także dzikie jabłonie i grusze. W grądach rozwijają swoje liście i kwitną dęby szypułkowe i rzadsze od nich bezszypułkowe. Zakwitają także nieco później klony jawory. Rozkwitają dzwonkowate kwiaty kokoryczek: wonnej i wielokwiatowe, a także pięknie pachnące kwiaty konwalii majowej, znanej rośliny leczniczej, z której wyrabia się w przemyśle farmaceutycznym szereg leków nasercowych.


Rozlewisko w okolicach j. Moszne


Na torfowiskach wiosna jest już w pełni. Spleja pokryta jest teraz masowo kwitnącą modrzewnicą zwyczajną. Zakwitają także w dużych ilościach różne gatunki turzyc, a wśród nich najrzadsze: strunowa i bagienna. Spośród mchów torfowców wyłaniają się pierwsze rozety mięsożernych rosiczek: długolistnej i liczniejszej okrągłolistnej, a w śródtorfowiskowych pojawiają się owadożerna aldrowanda pęcherzykowata. Przekwitają wełniaki, które już pod koniec maja zaczynają obficie owocować. W borach bagiennych masowo zakwita bagno zwyczajne, tworząc charakterystyczny dla tej formacji aspekt wiosenny i nadając tym ponurym lasom niesamowitej kolorystyki. W tym czasie kwitnie także, charakterystyczna dla borów bagiennych borówka bagienna, zwana popularnie pijanicą. Natomiast z końcem maja, jeszcze podczas kwitnienia bagna, niezwykle pięknie wyglądają torfowiska wysokie, gdy masowo owocuje wełnianka pochwowata. Wówczas szeroki często na 100, a nawet 200m okrajek torfowiska wygląda jak obsypany śniegiem lub kłaczkami waty. Na bagnach kwitnie także czermień błotna zwana popularnie kalią.

Maj to szczególny okres dla zwierzyny płowej, dla łosi, saren i jeleni. W tym czasie na świat przychodzą ich młode. Koźlęta, cielęta i łoszaki w początkowym okresie są ukryte w gęstwinie traw i krzewów, a samice żerują w pewnym oddaleniu od potomstwa, by nie zdradzać ich kryjówek. Po około tygodniu młode są już tak sprawne, że przebywają stale z matką. Lochy dzików prowadzą wówczas już nieco podrośnięte warchlaki, bo przy łagodnych zimach młode rodzą się często już w marcu, a nawet w lutym.

 
RudzikW wodach rozlewisk, z ciepłą, nagrzaną od słońca wodą, masowo rozwijają się kijanki żab brunatnych, ropuchy szarej i grzebuszki, a także charakterystyczne larwy traszek z pierzastymi skrzelami. W tym czasie do godów przystępują kolejne gatunki płazów: ropucha paskówka i zielona oraz cała grupa żab zielonych wypełniaja swoim rzechotem wieczorną ciszę.

W tym miesiącu, zazwyczaj w pierwszej dekadzie, przylatują ostatnie ptaki: jerzyki, dudki, wilgi, żołny i kraski. Te ostatnie dzisiaj są tak rzadkie, że można podziwiać je tylko w niektórych regionach kraju. Na polesiu spotykane są tylko w czasie przelotów. W zaroślach łozowych pośród torfowisk niskich odzywają się z początkiem maja pierwsze słowiki szare, najwspanialsi ptasi wirtuozi. Usłyszymy tutaj także rzadsze od poprzednich słowiki podróżniczki i na karminowo barwione samce dziwonii. Na otwartych torfowiskach niskich pośród szuwarów trzcinowych i turzycowych słychać monotonnie odzywające się brzęczki, a także rokitniczki, strumieniówki, świerszczaki i jedne z najrzadszych europejskich ptaków – wodniczki. Nad jeziorami i stawami w trzcinach odzywają się swoim charakterystycznym głosem trzciniaki i ich mniejsi kuzyni – trzcinniczki. Nie brakuje tu także odzywających się potrzosów zwanych także wróblami trzcinowymi. Nad wodami na cienkich gałązkach wierzb i brzóz wiją swoje misterne gniazda z puchu pałki i trzciny spokrewnione z sikorami remizy. W drugiej połowie maja na legowiska wychodzą samice żółwia błotnego. Samica podczas jednego wieczoru wykopuje tylnymi łapami gruszkowate zagłębienie w ziemi, do którego składa ok. 15 białych jaj.