niedziela, 20 październik 2019

Luty

Luty to miesiąc ostrych mrozów, na jeziorach parku wykształca się gruba warstwa lodu, często przykryta równie grubą warstwą śniegu. Takie warunki pogodowe i charakter jezior Poleskiego PN bardzo często powodują wystapienie zjawiska „przyduchy”. Wówczas w wodach jezior i stawów brakuje tlenu, który zużywają także rośliny wodne. Niedobory tlenowe powodują masowe śnięcie ryb.


Miesiąc ten znany jest z siarczystych mrozów, a średnia temperatura tego miesiąca wynosi -3,2 st C. Skutkiem gwałtownych spadków temperatury jakie zdarzają się po dłużej trwających odwilżach (ociepleniach) jest pękanie pni drzew, które w cieplejszych okresach lutego zaczynają się powoli wypełniać sokami. Jeżeli ocieplenia trwają dłużej, a mrozy nie są silne można zaobserwować pęczniejące pączki drzew i krzewów, szczególnie wierzb: iwy i łozy, nazywanych popularnie baziami. Wykształcone są już w tym czasie i przygotowane do rozwinięcia męskie kwiatostany leszczyny. 

Pod koniec lutego jelenie byki zaczynają zmieniać poroże. Osobniki o większym wieńcu, starsze, gubią go najwcześniej. Natomiast kozłom (samcom) sarny, w tym czasie wykształcają się już pokaźne parostki (poroże) pokryte jeszcze delikatną skórą (scypułem). Luty to okres godów niektórych ptaków krukowatych. W powietrzu zobaczyć można kruki odbywające karkołomne ewolucje powietrzne. Ptaki te w tym okresie odwiedzają swoje ubiegłoroczne gniazda. W tym czasie odbywają się także toki orłów bielików. Dorosłe ptaki podczas ewolucji powietrznych splatają się szponami i koziołkując spadają w dół, aby nad ziemią rozdzielić się i wzbić się ponownie w powietrze.

W lutym wykazuje swoją aktywność puchacz. Jego głos, basowe, donośne pohukiwanie, którym przywabia samice można usłyszeć w mniej dostepnych częściach Parku. W Poleskim PN ptak ten zajmuje najczęściej gniazda po ptakach drapieżnych (myszołów, jastrząb, orlik krzykliwy)lub bocianie czarnym, a gdy takich nie ma w okolicy, ściele gniazdo na ziemi, na niedostepnej kępie w zalanym wodą olsie. Także w lutym odbywają swoje zaloty, zwane parkotami, zające szaraki. To również czas, gdy swoje gody mają bobry. Pod koniec miesiąca, przy ciepłej pogodzie, można usłyszeć głosy pierwszych przylatujących z zimowisk skowronków.