niedziela, 20 październik 2019

Listopad

Jesienne szarugi dają się we znaki, spada temperatura, zaczyna prószyć śnieg. Dni są coraz krótsze, zieleń zachowały tylko igły drzew iglastych, mchy i liście paproci.

Mchy, które wiosną i latem pozostawały prawie niewidoczne pod okryciem innych, bardziej okazałych roślin, dopiero teraz stają się widoczne. Zajmują wiele siedlisk, niekorzystnych dla innych roślin. Występują od borów suchych, przez olsy do torfowisk. Są jak gąbka; wchłaniają wodę całą powierzchnią i gromadzą ją w specjalnych komórkach lub między komórkami liści. Najbardziej widoczne mchy rosną na torfowiskach, gdzie tworzą potężne „dywany”.

Drzewa liściaste, przy pomocy wiatru, uwalniają swe gałęzie z ostatnich liści, tworząc na dnie lasu „miękki dywan” w różnych odcieniach brązu. Z drzew szpilkowych również opada część igieł, ale proces ten jest praktycznie niezauważalny. Opadanie igieł jest rozłożone w dłuższym czasie. Na drzewie równocześnie występują igły młodsze i starsze, w związku z tym drzewo iglaste nigdy nie jest zupełnie ich pozbawione. Okres przytwierdzenia igieł do pędów jest różny w zależności od gatunku i trwa 2-3 lata u sosny zwyczajnej oraz 5-7 lat u świerka.

Nasiona jaworu długo jeszcze utrzymują się na pędach drzew, mimo że liście już dawno opadły.

W tym miesiącu zazwyczaj przylatują pierwsze ptaki z północy. Lęgnące się u nas wrony, gawrony a także sójki zastępują osobniki z północnych populacji. W olszynach zerują czyże i dzwońce, a na owocach jarzębiny i jemioły, jery oraz jemiołuszki. Na łąkach zerują mieszane gromady wróbli i trznadli. W lasach stadka tworzą sikorki. Na pozbawionych liści drzewach i krzewach z łatwością można zaobserwować szczygły, makolągwy, grubodzioby i gile. Przylot jemiołuszek wróży nam, że w ciągu dwóch tygodni spadnie śnieg.

Samce sarn (kozły) zrzucają swe poroże (parostki), by w styczniu zacząć nakładać nowe.