niedziela, 20 październik 2019

Kwiecień

Kwiecień Obok niepodważalnych walorów przyrodniczych, region Parku szczyci się wielowiekową spuścizną kulturową. Ważnym jej składnikiem jest dawna architektura wiejska. Wsie "ulicówki", plecione płoty, żurawie nad studnią i przydrożne krzyże tworzą swoisty klimat.

          W kwietniu następuje gwałtowne przyspieszenie wegetacji. Najpiękniej w tym okresie wtglądają grądy. Pokrywają się białym kobiercem kwitnących zawilców gajowych, a w drugiej połowie miesiąca rozkwita masowo gwiazdnica wielkokwiatowa. W tym czasie kwitną także: zdrojówka rutewkowata, groszek wiosenny, fiołek leśny, szczawik zajęczy.. Zaczynają kwitnąć graby, wierzby i łozy. Te ostatnie wykształcają w tym czasie piękne, żłóte (kwiatostany męskie) i zielone (kwiatostany żeńskie) bazie. Kwitną obficie dzikie śliwy i czereśnie. W lesie pojawiają się pierwsze grzyby. Spotkać możemy smaczne, ale obecnie pod ścisłą ochroną ze względu na swą rzadkość smardze: jadalnego i stożkowego.

Na łąkach i w olsach pojawiają sie kwiaty żółtej knieci błotnej zwanej pospolicie kaczeńcem. Spod ściółki leśnej wynurzają się pierwsze stulone jeszcze w grube pąki liście ciemiężycy zielonej.

Na torfowiskach wysokich i przejściowych żółtymi pręcikami obsypują się kwiatostany wełnianki pochwowatej. Duże ilości wody pochodzącej z roztopów i opadów powodują, że torf w centralnej części torfowiska wysokiego pęcznieje i wynosi je w górę. Taką kopulastą formę torfowisko przybiera jedynie wiosną.

W kwietniu następuje przylot większości naszych ptaków. Z zimowisk wracają świstunki, pierwiosnki, piecuszki, drozdy, pliszki, pokrzewki, rudziki i muchołówki. Na łąkach pojawiają się pliszki żółte i pokląskwy. Przyroda lasów i łąk pozbrzmiewa na całego ptasim szczebiotem. Z lasów dochodzi donośne kukanie kukułki. Trwają przyloty kolejnych gatunków ptactwa wodno-błotnego. Przylatują bekasy, rycyki, kuliki wielkie. Od czasu do czasu odgłosy lądujących lub startujących ptaków: łabędzi, gęsi, kaczek zakłucają ciszę, jaka jeszcze niedawno panowała nas uśpinymi zimą zbiornikami wodnymi.

We wsiach pojawiają się w gniazdach bociany. Najpierw przylatują samce, a zwykle nieco później samice. Nad łąkami i nad wodami pojawiają się pierwsze jaskółki.

Dzięcioły przygotowują nowe dziuple, a las rozbrzmiewa ich werblami. Samce w ten sposób oznakowują swoje terytoria uderzając dziobem w rezonującą suchą gałąź. Na „wyremontowanych” wcześniej gniazdach siedzą myszołowy i jastrzębie, gdzie pojawiają się pierwsze jaja. Przylatują kolejne ptaki, a wśród nich drapieżne orliki krzykliwe, błotniaki stawowe i łakowe, a najpóźniej pojawiają się trzmielojady. Zwykle pod koniec miesiąca rozpoczynają swoje niezwykle widowiskowe toki cietrzewie. Samce odbywają w tym czasie rytualne pojedynki strosząc pióra skrzydeł i rozkładając lirowate ogony, aby przypodobać się ciecierkom. Wydają przy tym charakterystyczne głosy. O wschodzie słońca ptaki na chwilę milkną, przerywają swoje miłosne zaloty, by za moment ze zdwojoną siłą je kontynuować. Toki wygrywa najsilniejszy i najwytrwalszy tokownik. Po tokach samce nie interesują się losem swoich partnerek.

W tym czasie kozły sarny wykształcają w pełni swoje poroże i ścierają z parostków obumierający scypuł. U dzików rozpoczynają się najliczniejsze w tym miesiącu narodziny warchlaków w specialnie prezygotowanych w tym celu przez lochy barłogach. W norach borsuczych, po trwającej zwykle siedem miesięcy ciąży, pojawiają się świeżo narodzone borsuczęta.

Spośród płazów już na początku kwietnia do godów przystępują ropuchy szare, wędrując do wody parami. W wodzie samice składają skrzek w postaci długich, podwójnych sznurów, które oplatają wokół podwodnych roślin. W tym czasie rozpoczynają gody także grzebuszki ziemne, zwane też huczkami ziemnymi, rzekotki drzewne oraz traszki zwyczajne i grzebieniaste. Te ostatnie z wodą związane są tylko w okresie godów. W tym okresie samce obu gatunków na grzbiecie i ogonie wykształcają charakterystyczne grzebienie. Ogon dodatkowo wybarwia się na rózne intensywne kolory. Samce podczas zalotów wymachują ogonami i grzebieniami przed swoimi wybrankami starając się im przypodobać. W końcowych dniach kwietnia swoje gody odbywają także żółwie błotne. Niestety zachowania te są bardzo słabo poznane.