niedziela, 20 październik 2019

Czerwiec

W tym miesiącu w lesie kończy się kwitnienie większości roślin. W grądach zakwitają jeszcze jaskry kosmate i bezzieleniowy storczyk gnieźnik leśny oraz inne storczyki, jak buławnik wielkwiatowy i czerwony. Kwitnie także chroniony miodownik melisowaty. W zaroślach na obrzeżach grądów zakwita inny ze storczyków – kruszczyk szerokolistnny. W dąbrowie kwitnie jeden z naszych najpiękniejszych krajowych storczyków – obuwnik pospolity.

Na łąkach masowo kwitną jaskry ostre, forletka poszarpana i ostrożeń łąkowy nadając im postać różnobarwnych kobierców. Na torfowisku wysokim i przejściowym kończą owocowanie wełniaki, których owocostany rozdmuchuje wiatr przemieszczając delikatne nasiona na znaczne odległości. W tym czasie zasowo zakwita żurawina błotna. Kwitnie także dość licznie kukułka krwista – storczyk o krwisto-czerwonych kwiatach. Ten okres to pełnia kwitnienia grzybieni północnych i grążela żółtego zwanych pospolicie „liliami wodnymi”.

Lilie wodne

Na łąkach trzęślicowych kwitną pełniki europejskie, kosaćce syberyjskie, a w wilgotniejszych miejscach kwitnie tłustosz pospolity dwubarwny. Roślina ta to kolejny gatunek mięsożerny, którego zebrane w przyziemną rozetkę liście stanowią niebezpieczną pułapkę dla drobnych kwadów. Nieco później pojawiają się różowoczerwone kwiatostany mieczyka dachówkowatego. Zakwitają storczyki: listera jaowata oraz podkolan biały i zielonawy. Wykłaszają się także niektóre gatunki traw: grzebienica zwyczajna, kupówka pospolita, smiałek darniowy i drżączka średnia z charakterystycznymi sercowatymi kłoskami.

W olsach i nad brzegami wód, w szuwarach masowo zakwita najokazalszy z naszych jaskrów – jaskier wielki. Roślina dorasta często do 1,5m wysokości, a jej kwiaty mają ok. 5 cm średnicy.

W czerwcu poleskie łąki zapełniają się kolorowymi motylami. Można zobaczyć zarówno te dość pospolite: rusałkę pokrzywnika, osetnika i admirała, i rzadsze: rusałkę żałobnika i pazia królowej. Na łąkach trzęślicowych licznie pojawiają się rzadkie w kraju: przeplatka aurynia, dostojka eunomia i modraszki. Te ostatnie wylatują na łąki po przepoczwarzeniu się w mrowiskach mrówek. Trwają loty nocnych motyli z rodziny zawisaków: nastrosza półpawika, tawulca, zamrocznika gładysza, pazika i wilczomleczka. Na pokrzywach pojawiają się pierwsze gąsienice pokrzywika admirała. W pobliżu zagajników z osiką latają niebiesko mieniące się pokłoniki osinowce oraz mieniaki: tęczowiec i stróżnik.

 
Gęś gęgawa​

W pobliżu nor zauważyć można baraszkujące młode lisięta i borsuczęta. Młodzież w zabawach doskonali swoje umiejętności łowiecki i ustala hierarchię w stadzie. Podobnie dzieje się u kun leśnych, gronostajów i łasic.

Kaczki wodzą zaczynające już podlatywać młode nazywane przez myśliwych klapakami. Wykluwają się rycyki, bekasy kszyki, brodźce krwawodziobe, a młode czajki uzyskują w tym czasie pełną zdolność latania. Na polach pojawiają się też młode gawrony, które można rozpoznać po piórach wokół nasady dzioba, nie występujących u starych ptaków.

W czerwcu zaczyna się masowy wylot niewielkiego chrząszcza spokrewnionego z chrabąszczami, guniaka czerwczyka, a także innego chrząszcza rohatyńca nosorożca, którego larwy przypominające bardzo duże pędraki żerują w butwiejącym drewnie lub w słabo rozłożonym torfie.