niedziela, 20 październik 2019

Grudzień

Temperatura powietrza wciąż się obniża, może spadać nawet poniżej -20 st. C. Dni są już bardzo krótkie, a noce coraz dłuższe. Grudzień na Polesiu jest zwykle mroźny, ale opady śniegu nie są obfite, dlatego w tym okresie bardzo często nie ma śniegu lub zalega cienką warstwą, co powoduje, że niektóre wrażliwe rośliny przemarzają. W drugie połowie grudnia następuje przesilenie zimowe. Powoli zaczyna przybywać dnia. Silne mrozy skuwają lodem jeziora.

Czytaj więcej...

Listopad

Jesienne szarugi dają się we znaki, spada temperatura, zaczyna prószyć śnieg. Dni są coraz krótsze, zieleń zachowały tylko igły drzew iglastych, mchy i liście paproci.

Czytaj więcej...

Wrzesień

Wrzesień to okres owocowania wielu roślin łąkowych. Na łąkach wznoszą się schnące pędy wiązówek, ciemiężycy zielonej, baldachy gorysza błotnego i pędy gnidosza królewskiego. Jest to także okres, kiedy kwitną ostatnie rośliny łąkowe. W grądach dojrzewają owoce leszczyny i lipy. Obficie opadają pod korony dębów żołędzie, stanowiące smakowity kąsek dla intensywnie żerujących przed zimą dzików.

Czytaj więcej...

Październik

Często bywa pogodny, ale zdarzają się już pojedyńcze przymrozki, a pod koniec miesiąca nastaje czas „jesiennej słoty”. Soczysta zieleń liści zmienia się powoli w różne odcienie koloru żółtego i czerwonego. W liściach znika chlorofil i ujawniają się wówczas inne barwniki: karoteny i ksantofile. Powstająca mozaika liści nadaje niepowtarzalny urok lasom liściastym. Jest ot najbardziej kolorowy okres tej pory roku, noszący miano „Złotej Polskiej Jesieni”. Obfituje on także w dojrzałe owoce i grzyby. Okres zmiany barw liści i ich opadania jest zróżnicowany i u różnych gatunków występuje w innej porze. Na jasnożółto wybarwiają się liście grabów i jesionów. Na ciemnożółto liście jaworów, brzóz i wierzb. Natomiast różnymi kolorami czerwieni obsypują się klony i osiki oraz jarzębiny i kaliny. Jako zielone gubi swe liście olcha czarna. Z drzew iglastych jedynie modrzew traci swe miękkie igły, które przed opadnięciem żółkną.

Czytaj więcej...

Sierpień

Miesiąc ten, podobnie jak poprzedni, przynosi czeste opady połączone z gwałtownymi burzami. Średnio w sierpniu spada 67,5 mm deszczu.

W świecie roślin to czas dojrzewania owoców. Na polanach owocują maliny i jeżyny, a na łąkach, po ostatnich późnych koszeniach, pośród niskiej darni, doskonałe warunki do rozwoju znajdują półpasożytnicze świetliki i szelężniki. Rośliny te samodzielnie asymilują i wytwarzają substancje pokarmowe, jednak wodę z solami mineralnymi pobierają z korzeni innych roślin, najczęściej traw łąkowych. Innym półpasożytem zakwitającym na łąkach jest niezwykle rzadki gnidosz królewski. Ta niezwykła roślina z przyziemną rozetą charakterystycznych, mocno karbowanych liści, może osiągać nawet 1m wysokości, a łodyga zakończona jest gronem dużych, żółtych, wargowych kwiatów z niewielkim czerwonym przebarwieniem na dolnej wardze.

Czytaj więcej...